27 Ocak 2013 Pazar

Beklediğim Sendin - Amor TOWLESHayatınızda okuyup etkisinden çıkamadığınız romanlar var mı? Veya bitirdikten bir hafta sonra bile aklınızı kurcalayanlar? İşte Beklediğim Sendin tam da bu tarzda bir romandı. Belki bu kitabı en son bitiren bloggerlardan biri olabilirim ama inanın bana kitap o kadar şahaneydi ki okurken bitmesin diye elimden geleni yaptım. Tabii okuldu, sınavlardı vs. bazı aksaklıklar elbette kitabın okunmasını geciktirdi. Ama genel itibariyle ben erteledim. İyi ki de geciktirmiş ve tatilde okumuşum. Çünkü kitap gerçekten ağırdı. Aksini söyleyen varsa inanmam. Belki yaşı öne süreceksiniz ama inanın alakası yok. Herkesin sevip anlayabileceği bir kitap değildi ki benim bazı sayfalara geri döndüğüm bile oldu. Peki bu sıkıcı mıydı? Kesinlikle hayır. Tam tersine bu olay romana şahane bir hava katmıştı.

Kitabın bir diğer güzel yanı ise zamanın,mekanın veya karakterlerin zihninizde çok iyi canlanması. Bir arkadaşım ''film gibi roman'' demişti yorumunda. Zaten kitap da bundan daha güzel tarif edilemez.
Gelelim kitabımızın konusuna;

Girişimiz Katey ile eşi Val'ın otuz yıllık bir resim sergisin de Theodore Grey'in fotoğrafını görmesiyle başlar. Hayatını değiştiren adamı öylece bir sergide görmesi Katey'nin eski anılarını canlandırır..Böylece Katey Kontent'in 1937 yılının bitişini kutlamak üzere en yakın dostu Eve ile bir caz kulübünde buluruz kendimizi. Ellerindeki üç dolar ile gelebildikleri tek sakin yerdir burasıdır.. En azından yılbaşını kutlamak için kendinizi dahi unutabileceğiniz bir mekan.. İşte Katey ve Eve, yakışıklı Tinker Grey ile burada tanışır. Zengin, kendinden emin hatta biraz da utangaç olan Grey kardeşi tarafından ekilmesiyle kızların grubuna dahil olur. İyice kaynaşan üçlü birbirleri için yılbaşı dileklerinde bile bulunurlar. Gece geç saatlere kadar eğlenir ve tekrar görüşmek dileğiyle dağılırlar.

Her şey çok güzel gidiyordur. Üçlü sürekli buluşup takılıyor ve eğleniyorlardır. Ta ki Tinker Grey'in yaptığı trafik kazasına kadar. Eve kazadan hafif yara alarak kurtulan Katey kadar şanslı değildir... Yüzünde boydan boya oluşan hasar onun için bir travma olmuştur. Kazanın kendi suçu olduğunu düşünen Grey Eve ile birlikte yaşamaya karar verir ve onu himayesine alır. İşte bu noktadan sonra üçlü grup tamamen dağılır. Katey artık yalnızdır ve artık çözmesi gereken epeyce sorunu vardır..

İlk olarak kitapta Katey'nin eşini sürekli merak edip durdum. Halbuki biraz dikkat edersek apaçık ortada. Size tavsiyem okurken isimleri dikkatli inceleyin. Bir diğer konu ise Tinker Grey'in vaftiz annesi Anne.. O kadında bir şeyler olduğunu biliyordum. Kdın içgüdüsü =)
 Wallace.. bu kitapta hayran kaldığım karakterlerden biri. O kadar ince işlenmiş bir karakterdi ki sonunda olanlar yüzünden gerçekten duygulandım... Bana göre Katey'i hak eden yegane kişi oydu..

Roman her ne kadar Katey Kontent'in hayatı etrafında şekillense de dönemin tüm sorunların değinmişti kitap..
Şahsen 1937-38 yılındaki tüm mekanları gezdik dolaştık .. İşte bu da kitabın diğer bir güzel yanı.

Eğer siz de en uç noktalardaki duyguları hissedip kendinizle baş başa kalmak isterseniz bu kitap tam size göre.. Alın okuyun yorumlayın derim.. Yazarımızı içtenlikle tebrik ediyor ve Ephesus Yayınları'na da bizi böyle bir kitapla tanıştırdıkları için ayrıca teşekkür ediyorum.

Hayatında hangi zorluklarla karşılaşmış olursa olsun, yaşadığı olaylar ne kadar korkutucu, cesaret kırıcı olursa olsun, sabah uyandığında günün ilk kahvesini dört gözle beklediği sürece her şeyi atlatabileceğinden emin olduğunu söyledi. Bana nasihat verdiğini anlamam yıllar sürdü...


1 yorum :

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...