1 Şubat 2013 Cuma

Gölge ve Kemik - LEIGH BARDUGO

 

Kitabın Adı : Gölge ve Kemik
Orjinal Adı : Shadow and Bone
Yazar : LEIGH BARDUGO
Seri Adı: The Grisha
Seri Kitap Numarası : 1
Tür : Fantastik, Büyü, Genç-Yetişkin, Paranormal
Yayıncı : Martı Yayıncılık

Martı Yayınları’nın göndermiş olduğu Gölge ve Kemik’i bir günde bitirdim ve gerçekten çok beğendim.  Özellikle kurgusu çok yaratıcıydı. Vampir, peri, kurt adam veya tanrıçalar yerine çok daha farklı bir konu üzerinden gidilmişti. Bu da size sıkılmadan heyecanla okuyacağınız bir kitap avantajını sunuyor. Kitabın orijinal kapakta basılması ise diğer bir sevindirici durum. Malum, bu kapakta basılmaması gerçekten önemli bir ziyan olurdu… Bunun için de Martı Yayınlar’na ayrıca teşekkür ederim. 

Şimdi her şeyden önce kitabı anlayabilmeniz için belirli kavramları daha doğrusu sınıfları bilmeniz gerekli. Bu sınıfların açıklama resmi kitabın giriş bölümünde haritadan sonra yer alıyor.
                         
 

GRISHA

CORPORALKİ : Cadılar ve Ölüler Sınıfı
Cellatlar
Şifacılar

ETHEREALKİ : Elçiler Sınıfı
Rüzgarın Hakimleri
Ateşin Hakimleri
Dalgaların Hakimleri

MATERİALKİ : Fabrikatörler Sınıfı
Durast
Alkemi

Yukarıda da gördüğünüz üzere baş sınıf Grisha. Grishalar hakim oldukları maddelerin özüne hükmedebilen yüce bilimin ustalarıdır ve kendi aralarında üçe ayrılmışlardır. Hikayemiz bu sınıflar üzerine kurulu olarak ilerliyor. Her Grisha'nın kendine has bir rengi vardır. Bunu belli etmek içinse her biri kendi kıdemine göre rengini almış kefta -bir nevi cübbe de diyebiliriz- giymek zorundadır. Örneğin Elçiler mavi kefta giyerken rüzgarın hakimlerinin gri, ateşin hakimleri kırmızı kefta giymektedir.

Romanımız Alina ve Malyen adlı iki küçük çocuğun yaşadığı yetimhaneye benzer bir mekanda başlıyor. Alina ve Malyen'i almak üzere gelen Grishalar tarafından orduya alınırlar. Alina bir haritacı Malyen ise izci olarak katılır orduya. İşte hikayemiz bu noktadan sonra başlar. 

Alina ve Malyen'in katıldığı ordu bazı maddi ihtiyaçlar için Karanlıklar Diyarı'ndan geçerek Batı Ravka'ya ulaşmak zorundadır. Bu çok uzun zamandır süre gelen bir gelenek haline gelmiştir. Her ne kadar Karanlıklar Diyarı'ndan geçiş süresince bir çok kayıp verilse de elden bir şey gelmez. İşte Alina ve Malyen'in katıldığı bu geçiş de Volcraların saldırısına uğrarlar. Herkesin her şeyden umudunu kestiği tam o anda ise Alina orduyu büyük bir ışık patlaması oluşturarak kurtarır. Kimsenin bilmediği bir güce sahip olan Alina aslında bir Grisha'dır. Hem de en nadir bulunan Güneş Elçileri'ndendir. 

İşte bu durumdan sonra Alina Karanlıklar Efendisi'nin huzuruna çıkartılır. Karanlıklar Efendisi tarafından test edilir ve bir Güneş Elçisi olduğu kanıtlanır. Tüm bu olanlar ona yetmezmiş gibi ordusundan ve Malyen'den koparılıp eğitilmesi için Os Alta'da ki Küçük Saraya götürülür.

Açıkçası buraya kadar olan kısımlar biraz karışık ve anlaşılmazdı. Sürekli ''bu kim'', ''ne oluyor'', ''neden bu şekilde devam etti'', soruları tarafından ele geçirildim. Tabii sonra bunlar düzeliyor ve rahat rahat anlamaya başlıyorsunuz ama ben sizi şimdiden uyarayım da, kitaba başladığınızda gözünüz korkmasın.


Bunun dışında bahsetmek istediğim küçük bir konu daha var.Grishalar'ın güçlerini arttırıcı bazı eşyalar vardır. Bunlara büyüteç diyorlar. Zor bulunan hayvanlardan alınan pençe, diş, boynuz.. gibi. Özellikle haritada verilen geyik resmi Morozova Geyik Sürüsü'nü ifade ediyor. Bu sürü içerisinden öldürülmüş bir geyiğin boynuzundan alınan parça Alina'yı çok güçlü kılacaktır. Bu yüzden hikayenin sonlarına doğru sürekli bu sürü peşinde koşacağız.


Kitabımızın o ilk anlaşılmayan kısımları hariç bir eksiği yoktu. O kısımdan da bir puan kırmak fazla geldi ve tam puan verdim. 5/5 

Bizi böyle güzel bir seri ile tanıştırdıkları için Martı Yayıncılığa çok teşekkür ederim =)


Hiç yorum yok :

Yorum Gönder

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...