3 Mart 2013 Pazar

Konuşan Kitaplar ile Blog Turları // Gülümse Anılara - Camille Noe Pagan // Kitap Yorumu


Çok çok özür dileyerek başlamak istiyorum yorumuma. Sürekli gruptaki arkadaşlarımdan dakik olmalarını isteyen ben maalesef bugün yaşadığım bir sıkıntı yüzünden yorumumu yayınlayamadım. O yüzden Konuşan Kitaplar'ın 2. gününe biraz daha geç kalarak başlıyorum =) Umarım yorumumla kendimi size affettirebilirim. En sona belki (eminim yoktur ama...) turu tamamlamayan arkadaşlarımız vardır diye takvimimizi bırakıyorum =) Keyifli okumalar...Kitabın Adı : Gülümse Anılara
Orjinal Adı : The Art of Forgetting
Yazar : Camilla Noe Pagan
Tür : Romantizm, Adult, Dram, Women Fiction
Yayıncı : Arkadya Yayınları
Gülümse Anılara ilk gününden itibaren ilgimi çeken bir kitap olmuştu. Babamın kitabı ilk gördüğünde balerin kızı ''Palyaço'' ya benzetmesi ve annemin de daha sonra bunu tasdik etmesi beni gerçekten çok güldürmüştü. =) İşte böyle keyifle başladım kitaba. Fakat biraz fazla bir beklentiyle başlamışım. Güzeldi, ancak çok güzel değildi. Kitap boyunca çok fazla hayal kırıklığı yaşadım. Belki de en önemli nedeni buydu beğenmememin. İsterseniz yavaş yavaş yorumumuza başlayalım...

Marissa Rogers yıllarca ailesinden sevgi görmemiş ve bu sevgiyi arkadaşı Julia'da bulmuş, Julia ne derse ikiletmeyerek her söyleneni yapan, sürekli çekinik bir karakter olarak kendini gösteren baş karakterimizdir. Marissa'ya göre Julia harikulade bir arkadaştır. Bana göre ise bu tam bir safsata. Julia'yı asla sevemedim. Hatta kitabın sonunda bile... Sürekli kendini düşünen bencil bir arkadaştan başka bir şey değil. Her zaman her istediğini yaptırmaya alışkın, mızmız şımarık bir genç kız. Neyse, biz benim değil de Marissa'nın gözünden bakmaya devam edelim.
Julia bale eğitimi almış çok başarılı bir balerin, Marissa ise harika bir makale editörü olmuştur. İkisi de çocukluklarından beri kurdukları hayalleri gerçekleştirmiş istedikleri meslekleri kazanmışlardır. İşte o gün Julia'nın baledeki terfisini kutlamak üzere bir kafede buluşmaya karar verir ikili. Marissa erken gelmiş Julia'yı beklemektedir. Pencereden dışarıyı inceleyen Marissa, Julia'ya bir arabanın çarptığını gördüğü andan itibaren, hayatının 180 derece değişeceğini bilmiyordur.. Julia yaşadığı bu olay sonucu bir beyin travması geçirerek kısmi hafıza kaybı yaşar, artık hiçbir şeyi hatırlamıyordur.

İşte bu noktada işe el atarak Marissa'ya sabrı dolayısıyla tebriklerimi sunmak istiyorum. Ne yalan söyleyeyim o kızı çekmek büyük bir sabır gerektiriyor. Özellikle hafıza kaybına uğramış Julia'nın bilerek Marissa'yı sürekli geçmişiyle ters bir biçimde yüzleştirmenin onun için ne kadar acı verici olduğunu fark etmemesi onun gerçek bir arkadaş olmadığının bir başka kanıtı.

Julia yaşadığı bu hafıza kaybından sonra on yıl öncesinde kalan anıların kapılarını aralamaya başlar. Marissa ve kendisinin geçmişini... Her ne kadar bunu suçluluk duygusundan yapsa da yine bencilce davranır. Ne demek istediğimi şu an pek anlayamadınız belki ama inanın kitabı okuduğunuzda çok iyi anlayacaksınız.

  

Kitabın sonu biraz aceleye gelmişti sanki. Beni pek tatmin edemedi. Belki biraz daha karmaşayla bitirebilirdi yazarımız. Ama dediğim gibi kitabımız genel itibariyle güzeldi. Farklı bir tarzda roman okumak isterseniz Gülümse Anılar'ı size tavsiye ederim =) Ama her zaman dediğim gibi, Mart Menekşeleri benim için Arkadya Yayınları'nın en üst sırasında olmaya devam ediyor.

NOT: Gözleri bozuk olan arkadaşlarımız eğer gözlüğünüzü çıkarıp kitaba uzaktan bakarsanız gerçekten de beyaz saçlı bir palyaço ile karşılaşabilirsiniz =)
" Hayat öyle ya da böyle devam edecek," demişti konuşması sırasında. " Tek fark onu nasıl ele alacağınız. Gelen dalgayı yakalayıp, onunla yol alabilir ya da akıntıya kapılıp dibe çekilebilirsiniz." (sayfa 287)
İşte Tur Takvimimiz!


2 Mart 2013 

Yazar Tanıtım - http://kitaptelvesi.blogspot.com 
Kitap Tanıtım - http://kitapsayfalarii.blogspot.com
Ön Okuma - http://kordugumhayaller.blogspot.com 
Trailer - http://kordugumhayaller.blogspot.com
Kitap Çekilişi - http://kitapasigi.blogspot.com 

3 Mart 2013

Alıntılar - http://asabibakire.blogspot.com ve http://kahvekokulukitap.blogspot.com
Yazar Söyleşi - http://tugceninkitapligi.com 
Farklı Bloglara Gezi - http://gokkusagindakisonrenk.blogspot.com 
Film olsaydı - http://tarihiaskromani.blogspot.com
Ya Sonra - http://tarihiaskromani.blogspot.com 
Kitap Yorumu - *9 Blog Birden 

*9 Blog'un yorumlarını bir arada http://konusankitaplarileblogturu.wordpress.com adresinde bulabilirsiniz...


*Blog Tur'daki katkılarından dolayı Arkadya Yayınları'na teşekkür ederiz.

1 yorum :

  1. Gözlerim bozuk değil ama yorumunu okuyunca 3 dk uğraştım değişik açılardn gözlerimi kısa kısa ve oley gördüm palyaçoyu :) Çok mutluyum :)))

    YanıtlaSil

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...