13 Eylül 2013 Cuma

Gökkuşağını Yakalamak - KATHLEEN LONG
Kitabın Adı: Gökkuşağını Yakalamak
Orjinal Adı: Chasing Rainbows
Yazar: KATHLEEN LONG
Tür: Women Fiction, Romance
Yayıncı: Arkadya Yayınları
Sayfa Sayısı: 310
GR Puanı: 3.47


Vampirlerle savaşıp, kurt adamları öldürmek veya birbirine naz yapan iki aşığı okumak isterseniz -ki buna dram türünde aday gösterilmiş kitaplar da dahil-üzgünüm ama bu kitap size göre değil. Bunu belirtmeden başlamamın, size haksızlık olacağını düşündüm.

Gökkuşağını Yakalamak gerçek hayatı konu alarak yazılmaya çalışılmış ve gerçekten çok da başarılı olmuş bir kitap diyebilirim. "Bu kitap bitmez." diye başlayan fikrimi, sonuna geldiğimde hızlı bir viraj alıp; "Ne çabuk bitti?" diye değiştirirken buldum.
"Hayallerine sımsıkı sarıl çünkü hayallerin yok olursa, hayat, kanadı kırık, uçamayan bir kuşa benzer."
- Langston Hughes Syf. 99
İlk olarak; yazarımızın konuyu anlatış tarzı çok güzeldi. Ne insanı fazlasıyla sıkıp kitabı betimlemelere boğmuştu -ki woman's fiction türlerinde bana göre kaliteyi arttırıp azaltabilecek en önemli noktalardan biri- ne de karakterlere abartı ifadeler/hareketler yüklemişti. Bunun dışında konuyu neredeyse hiç bölmedi. Sizi ilgisiz olaylarla sıkıp daha sonra esas konuyu anlamanızı beklemedi hiç. Bu da kitabın bir diğer artı yönü.

Başta da dediğim gibi, romantizmi doruklarda yaşayan bir kitap değildi. Zaten bahsedeceğim üzere baş karakterimiz eşinden yeni ayrılıyor. Daha çok dostluk, yardım ve sevgi gibi konular, yeri geldiğinde okuyucuyu memnun edecek derecede drama sarılarak servis edilmişti
.


Konuya geçmeden önce size Bernadette'den bahsetmek istiyorum. Yani kitabımızın baş karakterinden. Kitabın sonuna kadar ben bu kızı çok sevdim. Hareketlerinden doğallık ve dürüstlük akıyordu hep. Üstelik babasını kaybetmesine, eşinden ayrılmasına, küçük kızının ölümüne ve dengesiz bir arkadaşı olan Diane'ya rağmen. Bu kadar stresle boğuşmasına yardımcı tek arkadaşları ise; köpeği Poindexter ve çikolataları olmuştu.
''Hayat, ölüm, evlilik... Her biri geçici, her biri ebediydi.'' Syf. 17
"Şaşkınlık ve şeker yüzünden kafayı sıyırdığında, en yakın arkadaşına "kaltak" deme hakkına sahipsin." Syf. 35

Şimdi kitabımızın konusuna gelirsek;

Bernadette'nin eşinden ayrılma acısının üstüne binen babasının vefatı onu büyük bir keder ve yasa boğmuştur. Her ne kadar annesine ve arkadaşı Diane'ya belli etmemeye çalışsa da içinde büyük fırtınalar kopmaktadır. Tüm bunların yanı sıra aklından hiç çıkmayan, kaybettiği eski kızı Emma ile yaşadığı anılar, babasının ölümüyle bir kez daha karşısına dikilir.

 

Az kalsın Diane'yı tanıtmayı unutuyordum! ''En iyi dostunu nasıl çileden çıkartısın?'' konusuna mükemmel bir örnekti kendisi. Sürekli -belki iyiliği için ama yine de.. çok aşırıya kaçtı.- Bernatte'yi değiştirmek için çabaladı. Çikolatalarını bile elinden aldı!!!! O.O Stres havuzunda yüzen bir kız için, bu kadarı da çok fazla ama! >.>
İşte bu yüzden Diane'yi sevmiyorum. Ve bir de... Kızı Ashley var. Tam bir Bernadette hastası! Bernadette'yi çok seviyor -hatta okuldan kaçıp Bernadette'ye gelmesi yetmezmiş gibi bir de ailesinin iznini aldığı yalanını atarak kendisini karma bir partiye götürtüyor. V.V- bu yüzden de Bernadette ile Diane'nin arası sürekli bozuluyor.

Bahsetmeye değer gördüğüm bir diğer isim ise Bay Otuz Altı Numara! Bernadette'nin komşusu. Erkek. Eminim ilk başta aklınıza ''Kesin bunlar çift olacak.'' diye geldi. Evet, öyle. Ama çooooook sonlara doğru. Bir yarım puanı kırmamın nedeni işte buydu. İnsan azcık da olsa başlarda, ortalarda romantizm bekliyor yane... V.V

Benim kitap hakkında söyleyeceklerim bunlar. Size tavsiyem, birbirine benzeyen, sürekli aynı türü işaret eden ve zihni yoran romanlardan bıktıysanız, mutlaka alıp okuyun derim. İnanın pişman olmazsınız.
''Bazen hayatınızın en mutlu anları aceleyle gelir, hafiflikleri ve parlıklarıyla sizi ele geçirirdi. Bazen yine aynı anlar, hatıraların kenarlarında asılı kalırdı. Ne kadar kötü görünürlerse görünsün daha mutlu anların tekrar geleceğinin garantisini verirlerdi size.'' Syf. 29

4.5

Yorumumu yazarken dinlediğim şarkıyı paylaşmak isterim, güzel bir etki yarattı. ;)


Ve son olarak da trailer! Keyifli izlemeler!5 yorum :

 1. Kitabı hemen okumalıyım! hissi yarattın şuan bende Merve'm :(( Naptın :(( Ay çok hoşmuş bide konusu... Listeye ekleme yapıldı.Tik! :D

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ahaha :D Beğendiğine -hem yorumu, hem kitabı- sevindim tatlım! *-* Çook thanks!!!

   Sil
 2. Şu an bu kitabı okuyorum sayfa 84'teyim, konusu akıcı hiç sıkmıyor.. Pek fazla vakit bulamadığım için bu ara, yatarken yada minibüste sabahları giderken okuyorum..
  Bende okumayanlara tavsiye ederim :D Çok güzel anlatmışsın bu arada, eline sağlık :D

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkürler! :D Beğenmene sevindim! ^-^

   Sil

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...